Arıtma Tesisi Maketi

      Mimari Maketler

      Endüstriyel Maketler

      Fuar ve Tesis Maketleri

Tel: (0352) 333 0 777

  •

  •

  •

Arıtma Tesisi Maketi

AKTEPE Group ®

Maket Yapımında Kullanılan Yapıştırıcılar Nelerdir? Sprey yapıştırıcılar, sıcak slikon, uhu, seloteyp bantlar, şeffaf koli bandı, çift taraflı bant, maskeleme bandı, vinil bant, balsa yapıştırıcı, tutkal, çıkarılabilir tutkal, balmumu yapıştırıcısı, prit, sıvı yapıştırıcı, kloroform, süper tutkal, zamk, aerosol yapıştırıcı, hızlı co, japon yapıştırıcısı, epoksi yapıştırıcı.

 

Strafor Nasıl İşlenir ve Strafor Nasıl Boyanır? Tornavida, kalem veya çeşitli aletlerle strafor yüzeyi kazınır. Strafor yüzeyine tuğla, kremit, pencere, kapı gibi yapı elemanlar çizilebilir. Gerekli oyuklar oluştuktan sonra uygun özellikteki boyalar yardımı ile kaplama yapılır. Boya olarak genellikle akrilik boya tercih edilir.

 

Strafor Şekillendirme Nasıl Yapılır? Keskin bıçaklar, bisturi veya sıcak tel yardımıyla kesim işlemleri yapılabilir. Çukur açılacaksa sert bir daire dik tutularak strafor yüzeyi üzerinde dik olacak şekilde dönderilmek suretiyle çok düzgün şekilde yarım küre oluşturulur. Zımpara kullanılabilir. Tel fırça yardımıyla kaya yüzeyleri oluşturulabilir.

 

Dekota - PVC Köpük İle Nasıl Çalışılır? Yumuşaktır. Kesilebilir, oyulabilir, kabartma yapılabilir vede boyanabilme özelliğine sahip olması en iyi yönüdür. Çeşitli kalınlıkları mevcuttur. Yüzey efektleri oluşturulabilir. Yüzeyine kağıt, kaplama yapıştırılabilir.

 

Çevre Düzenleme ve Payzaj Malzemeleri Nelerdir? Çeşitli renklerdeki bahçe çiçekleri, açık ve koyu yeşil ağaçlar, sıska ağaçlar, uzun ağaçlar, bakır ve alüminyum teller, minyatür arabalar, çeşitli maket figürleri, bank ve kamelyalar.

 

Çevre Düzenleme ve Manzara Nasıl Yapılır? Yüzey üzerine uygun yapıştırıcı sürülür. Çimen/yeşillik oluşturulacak yerlere elek yardımıyla çim uygulaması yapılır. Ağaçlar belirli aralıklarla kendi deliklerine yapıştırılır. Çitler yapıştırılır. Yüzeye yol ve şeritler yapıştırılarak arabalar eklenir. Yol ve bahçe aydınlatmaları yerlerine sabitlenir. Çimen ve ağaçların üzerine sprey yapıştırıcı, koruyucu ve parlatıcı uygulanabilir.

 

Nehir ve Sulak Alanlar Nasıl Yapılır? Nehir olmaya elverişli oyuk mekanın zemini boyanır. Üzerine şeffaf yalıtım malzemesi sürülür. Daha sonra nehir efekti yapmak için nehir yatağına minik taş ve çakıl parçaları ilave edilir. Üzerine su ve sallar ilave edilerek işlem tamamlanır. İsteğe göre su yerine şeffaf reçineler veya jöle kullanılabilir.

 

Maket Ağacı Nasıl Yapılır? Çelik tel ile ağaç iskeleti oluşturulur. Oluşan ince iskeleti kalınlaştırmak için tel üzerine çeşitli kimyasal karışımlar 2-3 kat sürülerek ağacın kalın gövdesi ve dalları oluşturulur. Daha sonra dallara yapışkan sürülerek üzerine yeşil statik çim / turf çim / suni çim ekilir. Strafor köpük taneleri cımbız ile yapıştırılır.

 

Yol ve Kaldırım Oluşturma: Maket zemini üzerine yollar yapıştırılır. Gri yol üzerine beyaz şeritler ve açık gri kaldırım taşları yapıştırılır. Diğer alanlara yeşillik yapılır. Yol aydınlatmaları ve otomobiller monte edilir.

 

Sıcak Tel İle Strafor Kesme? Strafor köpük üzerine desen çizilir veya bilgisayar çıktısı kağıt yapıştırılır. Elektrik ile sıcak kalması sağlanan tel, strafor kenarından başlanarak içeri doğru yavaşca ve sabit hızla yürütülür. Tel gergin, açılı ve optimum sıcaklıkta olmalıdır.

 

Balkon Demiri, Ferforje, Çatı ve Merdiven Korkuluğu Nasıl Yapılır? Çelik, bakır veya plastik teller uygun biçimde şekillendirilir. Şekli sabit kalması sağlanan malzemeler boyanır ve kuruması sağlanır. Daha sonra korkuluğa hassas şekilde yapıştırıcı uygulanarak makette yerini alması sağlanır. Pirinç, bakır, demir ve nikel teller de kullanıma uygundur.

 

Pleksi / Pleksiglas / Akrilik Malzeme Nasıl Yapıştırılır? Çeşitli renklerde bulunan ve son derece dayanıklı bu malzemeler kloroform içeren kimyasallar vasıtasıyla yapıştırılır. Bu yapıştırıcıların temel prensibi malzemeyi eritmektir. Havadar ortamlarda kullanılır.

 

Maket Kartonları Nelerdir? Köpüklü maket kartonları hafiftir, kesimi kolaydır, çeşitli kalınlıklarda bulunabilir ve boyanabilir. Köpüksüz kartonlar serttir, dayanıklıdır. hassastır ve doğal beyazdır. Oluklu mukavva estetik açıdan ikinci planda tutulur. Gri mukavva yumuşaktır, dayanıksızdır, gridir.

 

Çit Nasıl Yapılır? Çit yapılacak malzeme şeritler şeklinde yeteri miktarda kesilir. Şeritler kısa parçalara bölünerek uçları sivrileştirilir. Kısa parçalar 1 cm aralıklarla 2 uzun şerite yapıştırılır. Yatay şeritler 9mm dikey şeritler 15mm olabilir. Kapı 4 dikey şeritten yapılır. Böylece bahçe kenar çitleri oluşturulmuş olur.

 

Su Efekti Oluşturma? Havuz ve şelale gibi alanların hareketliymiş gibi gözükmesi projeye avantaj sağlar. Bunun için dalga efektine sahip şeffaf/turkuaz plastik plakalardan yararlanılabilir. İsteğe göre özel reçinelerden yardım alınabilir. Ayrıca hazır kit şeklinde bulunan solid su (Katı Su) yaygın olarak kullanılır.

 

Maket Elektrik Devresi? Makette gerçekciliği arttırmak için gerçeğe uygun şekilde aydınlatma sistemi kurulur. Lambaların kabloları kamufle edilir. Kabloların fazla ısınmaması ve makete zarar vermemesi için elektrik sistemi stabil olmalıdır. Led lamba kullanıldığı takdirde uygun dirençler sisteme entegre edilmelidir.

 

Maket Nasıl Boyanır? Her geçen gün çeşitlenen maket malzemelerinin boyanması için çok sayıda boya seçeneği bulunmaktadır. Plastik, ahşap, karton, PVC, strafor, dekota, pleksi, kontrplak, balsa bunlardan bazılarıdır. Uygun boyayı bulmak için malzeme ve boya bilgisine sahip olunmalıdır. Genellikle tercih edilen boyalar şu şekildedir; sentetik boya, akrilik boya, yağlı boya, sentetik enamel boya, su bazlı boyalar ve çeşitli sprey boyalardır. Malzeme cinsine göre astar boya kullanmayı unutmamak gerekir.

 

Foto-Blok: Köpük ve kartonun birleşiminden oluşur. Hafif ama dayanıklıdır. Boyanabilir. Büyük ve küçük ölçüleri mevcuttur.

 

Silikon - Epoksi: Kağıda, kartona, metale ve plastiğe uygulanabilir. Kullanışlıdır. Farklı renkleri, farklı yoğunlukları ve farklı kullanım amaçları vardır.

 

Maket Bıçağı: Maketcinin olmazsa olmazıdır. Ucu keskin olduğu müddetce keskinlik maketin kalitesine yansır.

 

Bisturi: İnce işlerde kullanılır. Ticari mimari maketlerin tamamı ince işcilik ister. Bütün dikkatinizi kendine çeker.

 

Havalı Zımba: Kalın malzemeleri birbirine tutturmak için vazgeçilmezdir. Sağlamdır. Yerine göre yapıştırıcıların önüne geçer. Yapılan iş zımba gibi olur.

 

Asetat: Parlaklık isteyen işlerde kullanılır. Kalını, incesi vardır. Çeşitli renklerde ve mat - opak çeşitleri olur. İstenilen her büyüklükte bulunmaz.

 

Strafor - Köpük: İstenilen şekil birebir biçimde polistren köpüğe verilir. Rütuş ve boya işlemleriyle arttırılmış gerçekliğe ulaşılır. Bazı yapıştırıcılar köpüğü eritir.

 

Maket Kartonu: Sert, sağlam, ağır ve içi doludur. Beyaz ve siyah renkleri vardır. Kesim için uygun yöntem önemlidir.

 

Oluklu Mukavva: İçi boş ve hafiftir. Kolay kesilir. Rengi kahverengidir. Arazi maketlerinde kullanılır.

 

Japon Yapıştırıcı: Pratik çözüm yoludur. Her malzemede kullanılır. Havadar ortamlarda kullanmak gereklidir.

 

Mastar: Metal cetveldir. Düzgün iş çıkartmada kullanılır.

 

Solid Su / Katı Su: Kit halinde satılır. Alınan karışım uygun oranlarda hazırlanır. Su efekti oluşturulacak yere uygulanır. Kuruması sağlanan su makete estetiklik ve görsel şölen kazandırır.

 

Maket Penceresi Nasıl Yapılır?

Maket Çatısı Nasıl Yapılır?

Maket Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Maket Fanusu Nasıl Yapılır?

Döner Maket Mekanizması Nasıl Yapılır?

Döner Maket Motoru?

Maket Tuğlası Nasıl Yapılır?

Maket Kumu Nasıl Yapılır?

Mimari Maket Nasıl Boyanır?

Mimari Maket Nasıl Kaplanır?

 

Adres: Serçeönü Mh. Çankaya Cd. Alperen Apt. No:18/J Kocasinan / KAYSERİ

Tel: (0352) 333 0 777   Faks: (0352) 222 0 222   info@beyazmaket.com

www.beyazmaket.com

AKTEPE Group® Mühendislik, Endüstriyel Maket Tasarım Plan Proje İnşaat Prototipleme Sanayi ve Ticaret

Copyright 2018  ©  All Rights Reserved. KAYSERİ MAKET - 3D Simülasyon - 7/24